„Щастието” на краката

Обикновено за краката се сещаме късно, и то ако ни заболят от появили се мазоли, шипове, напуквания, подагрени отоци и др. В този случай едно от правилата на източната медицина гласи: „За краката се грижете така, както жената се грижи за лицето си, Итоотрано!" Масажът на стъпалата не само премахва умората, но тонизира и укрепва всички органи. Руският акад. В, Востоков предлага следния балсам, за да не боледуват краката: 100 г зехтин, 40 мл сусамово масло, 10 г маслен разтвор на вит. А (от аптеките). Най-добре е балсамът да се употребява вечер след работа. Преди масажа подгответе краката си със содена вана: 1 г сода бикарбонат на 3 л топла вода. Продължителност -15 мин. След ваната подсушете краката с хавлиена кърпа. После нанесете балсама с палеца, като втривате с въртеливи движения в кожата, върху проекциите на вътрешните органи върху ходилото (вж. схемата на стъпалата), След
масажа се обуват памучни чорапи. Ако имате шипове, може да се приготви следната смес: 100 г семена от конски кестен се стриват на прах, добавят се 100 г чесън и денатурат от метилов алкохол. С получената еднородна смес се прави компрес: взема се марля, върху нея се нанася сместа и се слага върху болното място. Процедурата се повтаря 20 пъти в продължение на 15-20 дни. Ако петите ви са напукани, с балсам
от бял бор се запълват пукнатините. Покрива се с марля. Има и по-прост начин: кожата на петите се затопля и се намазва с мед. Покрива се с листо от зеле и се превързва с бинт. Прави се няколко пъти.
Точков масаж на краката

Начините и методите за този масаж са различни. В зоните върху стъпалата и в областта на глезена се прави точков масаж с възглавничката на палеца или средния пръст, а върху ходилото - там, където мускулният слой е по-плътен - със свит под остър ъгъл среден пръст. Важно! Масажират се само добре отпуснати стъпала!
Веднага след събуждане сутрин,
докато сте още в леглото, повдигнете първо единия крак и масажирайте от глезена нагоре с леки галещи движения. После направете същото с другия крак. Така раздвижвате лимфата.
С палеца и пръстите масажирайте областта между пръстите на краката. Въртете и усуквайте пръстите на краката и дърпайте всеки един от тях внимателно. След това преминете на четирите вътреглезенни кости, които са разположени по върха и средата на ходилото. Бавно масажирайте, като се придвижвате от основата на пръстите до над глезена. Както споменахме, върху ходилата се намират множество чувствителни зони, свързани с различни вътрешни органи. Затова масажът им е ефикасно профилактично средство срещу много заболявания, например простудни. Изпълнението му е много лесно: просто ходете през лятото боси по речен чакъл или окосена ливада, най-добре сутрин и вечер, когато има роса; през зимата търкаляйте по пода с боси крака кръгъл дървен предмет. За самомасаж на ходилата насипете ситен чакъл в плитко дървено сандъче (40 х 40 см), така че дъното да е покрито. Раздвижете стъпалата, изпълнете дихателни упражнения, после стъпете боси на дъното на сандъчето и започнете да пристъпвате от крак на крак, докато се приспособите към леката болка от убождането. Дори е задължително в началото да почувствате болка! Ако не я усетите -заменете камъчетата с по-едри. Процедурата продължава 10 мин.
Друг вариант е краката да се масажират с четка от естествен косъм
(разтривайте краката кръгообразно, отново започвайки от ходилата и преминавайки по-нагоре) или с по-твърда кърпа по посока от пръстите до слабините. Ходилото може се масажира силно, докато глезените, коленете и бедрата - по-слабо. Масажът трябва да се прави, докато кожата стане червена. Този лесен масаж помага на организма да се освободи от натрупаните токсини и да се намали целулитът. След масажа намажете краката с крем.
0 коментара:
Публикуване на коментар